RENOVACE OBÝVACÍHO POKOJE

Obývací pokoj je centrem Vašeho domova a je místem setkávání Vaší rodiny a přátel. Tento náročný provoz po sobě zanechá velmi často následky v podobě vrypů, škrábanců, promáčklin, odštěpů na podlahách, dveřích a nábytku. Proto, abyste udrželi svůj obývací pokoj stále krásný, máme pro Vás řešení v podobě výrobků pro lokální opravu povrchů.

Oprava podlahových krytin

V dnešní době se lze setkat se všemi typy podlahových krytin, jako jsou: dřevěné lakované nebo olejované a voskované podlahy, vinylové a PVC krytiny a plovoucí umělé podlahy.

Oprava linolea, PVC, marmolea a vinylu

Další běžně používanou podlahovou krytinou nenáročnou na údržbu je vinylová nebo PVC krytina. Mezi nejčastější poškození tohoto umělého měkčeného povrchu jsou vrypy, přičemž chybí vrchní vrstva materiálu. Tuto chybějící vrstvu vinylu nebo PVC lze doplnit tavným tmelem ve shodném odstínu jako je povrch krytiny. U povrchů imitujících dřevo je vhodné použít více barvených odstínů tmelu, aby se opravou napodobila požadovaná struktura dřeva. více informací

Oprava dřevěné lakované a umělé plovoucí podlahy a parket

V současné době se používají na chodbě i hodnotnější krytiny jako jsou dřevěné lakované a umělé plovoucí podlahy. Mezi nejčastější poškození patří škrábance a probrusy v lakované vrstvě, drobné vrypy a otvory. Pro opravu drobných škrábanců v laku se používá bezbarvý lak ve fixu, kterým se lokálně doplní chybějící lak. V případě bílého probrusů na laku se používá kolorovací fix, kterým se zabarví poškozené místo. U hlubších vrypů se doplňuje chybějící materiál tvrdým tavným tmelem. U dřevěných podlah a u umělých podlah imitujících dřevo je vhodné použít více barevných odstínů tmelu, aby se opravou napodobila požadovaná struktura dřeva. více informací

Oprava povrchu interiérových dveří a obložek dveří

Interiérové dveře a obložky dveří jsou často vystaveny různým mechanickým poškozením. Tyto prvky jsou nejčastěji poškozovány od dětských kočárků a při stěhování různých předmětů. V mnohých případech způsobí poškození  dveří také domácí mazlíčci jakou jsou kočky a psi.

Drobné škrábance, rýhy a probrusy lze zabarvit kolorovacím mořícím fixem v odpovídajícím odstínu dveří nebo obložek. Menší rýhy a vrypy lze také vyplnit měkkým voskovým tmelem v odpovídajícím odstínu, jehož velikou výhodou je snadná aplikace do místa poškození. U ztržených, odštípnutých, promáčklých a chybějících hran je nutné použít tvrdý tavný tmel, který dobře přilne k povrchu a je dostatečně tvrdý, aby odolával střední mechanické zátěži. více informací

Oprava nábytku a nábytkových stěny

K drobným poškozením nábytku a nábytkových stěn dochází běžnou činností. Dochází k odření hran a k probrusům vrchní vrstvy laku. Hrany a jemné probrusy lze velmi jednoduše opravit kolorovacím lakovým fix v odpovídajícím odstínu. Ulomené hrany, rohy a větší otvory se opravují tavným tvrdým tmelem, který je dostatečně pevný a odolný vůči střední mechanické zátěži. více informací

Starý a starožitný nábytek se šelakovým lakem

Šelak neboli francouzská politura, lihový lak, tradiční lak, French Polish

Šelaková politura je jedna z nejhodnotnějších technik povrchových úprav dřeva, která vznikla na francouzském dvoře za vlády krále Ludvíka XIV. Šelaková politura dává dřevu novou dimenzi, vyzdvihuje jeho krásu, hloubku a jemnost kresby. Vytváří dokonale hladký povrch, který při vyleštění na vysoký lesk zvýrazňuje přirozenou texturu dřeva či pestrost intarsií a zároveň přitahuje teplým medovým leskem. Šelaková politura je pryskyřice tvořená samičkami červce lakového (Indie, Thajsko), která se rozpouští v lihu, popřípadě se míchá s dalšími pryskyřicemi, které dodávají laku požadované vlastnosti. Lak je poměrně tvrdý a odolný, hůře odolává otěru, laková vrstva je velmi tenká, je snadno opravitelný po celou dobu životnosti, má výborné rezonanční vlastnosti, je tedy vhodný nejen na nábytek, ale i na hudební nástroje. Nelze jej stříkat, nanáší se pouze ručně krouživými pohyby tzv. polnou - smotek vlněné látky, překrytý lněnou nebo jinou přírodní látkou. Petrohradská šelaková politura (Petersburger Schellack) na řezby se nanáší štětcem nebo tampónem.

Jak si vyrobit tampón tzv. polnou pro nanášení šelakových politur?

Vezměte hrst bavlněných vyšívacích nití nebo vaty a vtlačte je pevně rukou doprostřed lněné nebo bavlněné proprané nebarevné textilie o velikosti 30x30 cm. Vatu navlhčete politurou, ale nemělo by dojít k nasáknutí. Z tkaniny vytvořte uzlíček a zavažte ho provázkem nebo gumičkou. Při aplikaci namáčejte polnou do šelakové politury, aby byl šelak rovnoměrně rozložen na kluzné ploše polné. Pro snadnější kluz polné s šelakovou politurou nakapejte na kluznou plochu polné pár kapek leštícího oleje (Polieröl). Pro další použití uchovávejte polnou ve vzduchotěsné skleněné nádobě.

Jak nanést šelakovou polituru? Pracovní postup od začátku až po závěrečné vyleštění.

Pokud se začíná na čistém dřevě, tak je nejprve nutné zpevnit a ustálit surový povrch dřeva. To se provádí broušením namokro brusným napouštěcím olejem - bezbarvým olejem u světlých dřevin a červeným olejem u tmavých dřevin. Používá se brusný papír na plátně pro mokré broušení nejprve o zrnitosti cca. 320 a 400. Doba ustálení oleje ve dřevě je do 12 hodin. Poté je potřeba zaplnit póry ve dřevě např. zacelovací politurou nebo jemným práškovým materiálem, např. jemně mletou pemzou se šelakovou politurou. Po zaschnutí (cca. 1 hodina) lze ostrou hranou ocelové cidliny stáhnout a zarovnat nerovnosti na základním laku. Poté je potřeba povrch opět přebrousit brusným papírem o zrnitosti 500 a 600 namokro brusným olejem. Tento proces je nutné po několika dnech opakovat, neboť šelak při schnutí zmenšuje svůj objem a jím zaplněné póry se propadají. Až na dokonale vyrovnaný povrch se poté nanáší několik tenkých vrstev bezbarvé šelakové politury. Podle požadavků lze použít také přibarvené barevné šelakové politury jako jsou: oranžovo-citrónová šelaková politura, rubínová šelaková politura a černá šelaková politura. V případě požadavku na rychlé vytvrdnutí šelaku lze použít také bezbarvou rychletvrdnoucí polituru W88a. Po každé nanesené vrstvě je už patrný stále jasnější lesk. Při nanášení šelakové politury se na plochu přidá několik kapek leštícího oleje, aby polná lépe po povrchu klouzala a nezadrhávala se. Práce s polnou vyžaduje značnou zkušenost a zručnost, neboť i sebemenší chyba při nanášení nové vrstvy může narušit všechny ostatní vrstvy pod ní a již provedená práce pak může začít nanovo. Pohyb polné na ploše se nesmí zastavit (uzavřené kruhy, osmičky). Konečné odstranění leštícího oleje, který vzlíná na povrch šelaku, a vyleštění laku do vysokého lesku se provádí leštícím přípravkem- polišem (Polierwasser, Polish). Pro zvýšení tvrdosti a odolnosti šelakového povrchu vůči vodě a alkoholu lze nanést polnou na povrch speciální vytahovací polituru na bázi pryskyřice benzoe.